NameTitlePhoneCategory
Brent TookenayChief Executive Officer(807) 274-2796 x 1202Administration
Julie McEvoyDirector of Administration(807) 274-2796 x 1229Administration
Michelle AllanDirector of Human Resources(807) 274-2796 x 1203Administration
Wayne ZimmerGovernment RelationsAdministration
Chris DenbySpecial Projects ManagerAdministration
Leslie DanielsonExecutive Assistant/Human Resources Support(807) 274-2796 x 1232Administration
Alice FosterAccounts Payable(807) 274-2796 x 1267Administration
Kelly SigurdsonPayroll/Benefits Administrator(807) 274-2796 x 1230Administration
Teresa SmithFinancial Aid Coordinator(807) 274-2796 x 1220Administration
Skylar CarlsonPandemic CoordinatorAdministration
Shara WickstromAdministrative Assistant (Fort Frances)(807) 274-2796Administration
Ashley NeniskaAdministrative Assistant (Kenora)(807) 468-3096Administration
Anna WellwoodAdministrative Assistant/Screener(807) 737-2897Administration
Sean TaggartPrincipal(807) 274-2796 x 1320Ontario Secondary School
Brendan SmythVice Principal / Teacher (Dryden)(807) 938-1289Ontario Secondary School
Jordan BotsfordVice Principal / Teacher (Couchiching)(807) 274-2796Ontario Secondary School
Donna BrunnAdministrative Assistant(807) 274-2796 x 1321Ontario Secondary School
Lisa AngusReceptionist(807) 274-2796 x 1322Ontario Secondary School
Melissa WilcoxTeacher (Kenora)(807) 468-3096Ontario Secondary School
Karen CederwallTeacher (Kenora)(807) 468-3096Ontario Secondary School
Denise ClendenningTeacher (Nigigoonsiminikaaning)(807) 481-9894Ontario Secondary School
Mary FawcettTeacher (Washagamis Bay)(807) 468-3096 x 3212Ontario Secondary School
Jacoba FlattSecondary Teacher(807) 737-3500 x 1303Ontario Secondary School
Paul GagneTeacher (Eagle Lake & Dryden)Ontario Secondary School
Jenny TittlemierTeacher (Kenora)(807) 468-3096 x 3211Ontario Secondary School
Julija GrahamTeacher (Eagle Lake)(807) 755-1653Ontario Secondary School
Brock MadillTeacher (Naicatchewenin)(807) 486-3407Ontario Secondary School
Tyler MillerTeacher (Rainy River First Nation & Couchiching First Nation)(807) 274-2796Ontario Secondary School
Marg OversbyTeacher (Dryden)Ontario Secondary School
Jhustin CzajkowskiTeacher (Dryden)Ontario Secondary School
Laurel SpaldingTeacher (Waubauskang & Wabigoon)Waubaskang—(807) 529-6376
Wabigoon—(807) 938-1289
Ontario Secondary School
Sadie WindegoTeacher (Mitaanjigamiing)(807) 274-4055Ontario Secondary School
Denise AudetteAzhemiinagoziwin Program ManagerAZH Program
Brenda WickstromCulinary Assistant (AZH Program)AZH Program
Tina TookenayProgram Coordinator/InstructorAZH Program
Angela MainvilleDirector of Post-Secondary Education, Training and Development(807) 274-2796 x 1209Post-Secondary
Sandra DixonExecutive Assistant for Post-Secondary Education and TrainingPost-Secondary
Mark GaudetAssociate Director of Post-Secondary Education(807) 468-3096 x 3204Post-Secondary
Bill PerraultAssociate Director of Curriculum Development(807) 274-2796 x 1210Post-Secondary
Brigitte LoeppkyAssociate Director of Health Disciplines (Kenora)(807) 468-3096 x 3205Post-Secondary
Connie FosterRegistrar(807) 274-2796 x 1211Post-Secondary
Aimee BeazleyPost-Secondary Coordinator (Fort Frances)(807) 274-2796 x 1213Post-Secondary
Michael JonesPost-Secondary Coordinator (Fort Frances)(807) 274-2796 x 1214Post-Secondary
Annie AshdownPost-Secondary Coordinator (Kenora)(807) 468-3096 x 3209Post-Secondary
Rhonda MillerPost-Secondary Coordinator (Kenora)(807) 468-3096 x 3206Post-Secondary
Taylor NobleNurse Coordinator & Instructor (Fort Frances)(807) 274-2796 x 1222Post-Secondary
Nicole RobertsonNurse Coordinator & Instructor (Sioux Lookout)(807) 737-2897 x 4204Post-Secondary
Malcolm DaleyParamedic Coordinator (Fort Frances)Post-Secondary
Rachel SitarParamedic Coordinator (Kenora)Post-Secondary
Robert HortonAnishinaabemowin Coordinator & Instructor(807) 274-2796 x 1243Post-Secondary
Candace McCormickPathways Coordinator(807) 274-2796 x 1221Post-Secondary
Anthony LeekE-campus Coordinator(807) 468-3096 x 3207Post-Secondary
Andrea SweigardMental Health Leader(807) 274-2796 x 1212Post-Secondary
Ed AtatiseCultural Lead(807) 274-2796 x 1264Post-Secondary
Jana-Rae YerxaAnishinaabe Gikendaasowin Professor and Curriculum Developer(807) 274-2796 x 1219Post-Secondary
Tanner NeillPolicy WriterPost-Secondary
Tim WindigoProgram Recruitment Coordinator(807) 274-2796 x 1218Post-Secondary
Tanya HowarthAdministrator / Librarian(807) 274-2796 x 1216Post-Secondary
Taryn SmithPost-Secondary Administrative Assistant(807) 274-2796 x 1217Post-Secondary
Nadine JohnsonCulinary AssistantPost-Secondary
Howard TwanceDirector of Post-Secondary Student Support Program (Thunder-Bay)(807) 622-1711Post-Secondary
Jennifer RyanSocial/Education Counsellor (Thunder-Bay)(807) 622-1711Post-Secondary
Vivian KakekapetumAssociate Director of HR(807) 468-3096 x 3208Training for Employment
Rachael WolfeProgram Manager - Training for Employment(807) 468-3096 x 3228Training for Employment
Erin BeachTraining Coordinator(807) 468-3096 x 3227Training for Employment
Lauren NelsonEmployment Navigator(807) 274-2796 x 1251Training for Employment
Kendal BruyereEmployment Navigator(807) 274-2796 x 1253Training for Employment
Jonathan KiplingEmployment Navigator(807) 468-3096 x 3210Training for Employment
Vernon OgimaEmployment Navigator Training for Employment
Mercedes ZimmerWLES Instructor(807) 468-3096 x 3216Training for Employment
Brian HertzTrainer/InstructorTraining for Employment
Bob CalderDriving School Operations ManagerTraining for Employment
Jason TuckerDriving InstructorTraining for Employment
Tracy ShierComputer InstructorTraining for Employment
Danielle WoolseyPart-Time Data Entry ClerkTraining for Employment
Amanda MunroAdministrative Assistant(807) 468-3096 x 3226Training for Employment
Shannon KingGaa-niigaanishkang Anishinaabemodaa Anokiiwin (The one who represents the Anishinaabemodaa program)(807) 274-2796 x 1238Anishinaabemodaa
Carissa CopenaceGaa-wiiji’iitood Anishinaabemowin (The one who helps the language)(807) 274-2796 x 1239Anishinaabemodaa
Casey OsterGaa-wiiji’tood Anishinaabemodaa AnokiiwinAnishinaabemodaa
Darcy JonesGaa-wiiji-odaami’aad Abinoojiiya’ Ji-anishinaabemonid (The one who plays with children to learn Anishinaabemowin) Anishinaabemodaa
Marilyn CopenaceGaa-anikanootamaaged (The one that translates)(807) 274-2796 x 1241Anishinaabemodaa
Kelvin MorrisonGaa-anikanootamaaged (The one that translates)(807) 274-2796 x 1241Anishinaabemodaa
Rose TuesdayGaa-anikanootamaaged (The one that translates)(807) 274-2796 x 1241Anishinaabemodaa
Tim SmithGaa-nitaa-mazinabii'ged (The one that can draw)(807) 274-2796 x 1241Anishinaabemodaa
Shannon KabatayGaa-gikinoo’amaged Anishinaabemowin (The one that teaches the language)(807) 274-2796 x 1240Anishinaabemodaa
Jeremy AndyAnishinaabemowin Instructor TraineeAnishinaabemodaa
Brittnee HunterAnishinaabemowin Content DeveloperAnishinaabemodaa
Jessica AtatiseAnishinaabemowin Content DeveloperAnishinaabemodaa
Dan BirdVice Principal (FFHS)(807) 274-7747 x 229Elementary and Secondary Support Program
Shelly JonesIndigenous Projects Facilitator(807) 274-9855 x 5005Elementary and Secondary Support Program
Lisa GeorgeIndigenous Guidance Counsellor (FFHS)(807) 274-7747 x 234Elementary and Secondary Support Program
Denise RadiganIndigenous Guidance Counsellor (FFHS)(807) 274-7747 x 235Elementary and Secondary Support Program
Tishina Big GeorgeIndigenous Guidance Counsellor (RRHS)(807) 852-3284Elementary and Secondary Support Program
Darlene AdamsIndigenous Early Literacy Assistant (Robert Moore)(807) 274-9818Elementary and Secondary Support Program
Shirley AndyIndigenous Early Literacy Assistant (J.W. Walker)(807) 274-3616Elementary and Secondary Support Program
Melissa GushulakIndigenous Early Literacy Assistant (J.W. Walker & Robert Moore)J.W. Walker—(807) 274-3616
Robert Moore—(807) 274-9818
Elementary and Secondary Support Program
Cheryl SmithIndigenous Early Literacy Assistant (Crossroads)(807) 486-3329Elementary and Secondary Support Program
Sarah GloverStudent Success Program Teacher(807) 274-2796 x 1247First Nation Student Success Program
Ron BerezowskiComputer/Data Systems Specialist(807) 468-3096 x 3214First Nation Student Success Program
Christine WoolseyDirector of IT & Media(807) 274-2796 x 1255IT & Media
Rob PerreaultInformation Technician(807) 274-2796 x 1256IT & Media
Kaitlyn Allen-HenryCommunications Specialist(807) 274-2796 x 1257IT & Media
Amanda CaronMarketing Specialist(807) 274-2796 x 1258IT & Media
Cindy HomerOnline Learning Support Specialist(807) 274-2796 x 1259IT & Media
Grant SchelskeOnline Learning Support Specialist/Information Technician(807) 468-3096 x 3225IT & Media
Maggie LeMesurierMakerspace Assistant(807) 274-2796 x 1260IT & Media
Paul PateyDirector of Facilities(807) 274-2796 x 1263Facilities and Maintenance
Paul CousineauMaintenance CoordinatorFacilities and Maintenance
Mark DugganFacility Coordinator (Kenora)(807) 468-3096 x 3215Facilities and Maintenance
Nicolas DartiailhBanquet/Event Chef (Kenora)(807) 468-3096 x 3218Facilities and Maintenance
Leslie BurgoyneCustodian (Sioux Lookout)Facilities and Maintenance
Duncan McMillanMaintenance Helper (Kenora)Facilities and Maintenance
Wally WoodsMaintenance Worker (Sioux Lookout)Facilities and Maintenance
Alexa GaudetScreener (Kenora)Facilities and Maintenance
Shelley BujoldCommunications Specialist(807) 468-3096 x.3209IT & Media
  • Hidden